15 Şub 2015

KARA GÖZLÜ BİR CEYLANA KIYDILAR...

Eskilerden ne güzel bir şarkıdır;"Leyla bir özgecandır, kara gözlü ceylandır..." Bazen kötü bir haber, bazen iyi bir haber bir şiiri, bir şarkıyı hatırlatır. Düşündürür, duygulandırır. Bazı adlar, bazı şarkılar hafızanızdaki kaydı yeniler, çağrışım yaptırır. Özgecan ne güzel bir isimdir. "Adıyla yaşasın" derler yeni doğanlara.  Adıyla yaşayamadı Özgecan. Yaşamasına fırsat vermediler. Şarkılar ağıtlara dönüşür bazen. İç yakan, yürek burkan ağıtlara... Acının destanı yazılır en umulmadık zamanda, beklenmedik biçimde.

Üç tanıdık insan birlikte korkunç suçlar üretebilir mi? Ne yazık, olabilirmiş. Korkunç suçlar, organize suçlar işlenirken insanlar akıl yoluyla birbirini caydırıcı olamaz mı? Ne yazık olamamış. "İnsanın hayvani yanı" diyorlar. Hayvanlar bile bu kadar aşağılık işlere yönelebilir mi? "Baba oğul suç ortağı" diyorlar. Baba oğlunu eğitemediyse bile  o anda engelleyemez mi?

Şiddet vahşete dönüşürken, ülke cehennem yeri görünümünde. Canavara dönüşmüş insanlar bir kadına akıl almaz şekilde, insanlık dışı saldırıda bulunuyorlar. İnsanın insanı imhası adeta.
Ne oldu güzel ülkemizin merhametli, iyi niyetli, yardımsever insanlarına? Nerede kötülükleri görebilecek gözler, çığlıkları duyabilecek kulaklar, yanlışlıklara karşı çıkabilecek cesur yürekler... 4 yorum:

 1. İnsanlığa yapılan en korkunç işkence....böyle bir durumda insanlığımdan utandım..kızımda o okuldan mezun şimdi yanımızda çalışıyor o da yıllarca gitti geldi.. o yollardan, gurbet ellerde insanlığımıza, yurdumun insanına emanet etmiştim kızımı aklım almıyor...mantığım dumura uğradı..ruhum acıyor...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok doğru, insanlık adına bir utanç tablosu. Bir kara leke... Çağ Üniversitesi Mersin'e yaklaşık 40 km.
   Zaman içinde epey gelişti. Psikoloji Bölümünden tanıdığım Öğretim Görevlisi arkadaşlar ve öğrenciler var. Olay Mersin'de yaşayan insanlar için de bir utanç belgesi. Özgecan ne yazık gencecik yaşta hunharca öldürüldü ama insanların bir araya gelmelerini sağladı, bir bilinç yarattı. Yürekten diliyoruz, son olsun...

   Sil
 2. Özgecan her birimizi can evinden vurdu. Bizler böylesine etkilendik, ya ailesi!.. ne tarifsiz bir acı bu!. Özgecan'ın ailesine Allah dayanma gücü versin. Gün geçmiyor ki yeni bir felakete uyanmayalım.. biri bitmeden diğeri başlıyor!. Nasıl bir toplum olduk..ne hale geldik!. Bu büyük travmalar toplumun geneline yayıldıkça, etki-tepki ve öfke de artıyor!..diğer yandan kenetlenmeler de dikkat çekici. Çünkü insan yaşamından daha değerli başka bir şey yok!. Kadına yapılan şiddet ve sayısız kadın ölümleri neden son 5-10 yılda bu kadar arttı!. bunu iyi düşünmeli!.. Can güvenliğimiz dahi kalmamışsa, mevcudiyetimizin ne anlamı var!. Yeniden yapılanmaya, cumhuriyetin çizdiği yolda, çağdaş ve uygar bir yaşam modeline, çağdaş eğitime gidilmelidir. Bunun için de bu düzen ve bu yönetim anlayışı değişmelidir..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haberleri izlerken inanın çoğu zaman "ne olur güzel, sevindirici bir haber olsun " diyorum. Ekranlar karardıkça içimiz, yüreğimiz de kararıyor.Eskiden Milli maçlarda takım tutmaksızın aynı duyguları yaşardı insanlarımız. Şimdi ne yazık onda bile şiddet içeren davranışlar gözleniyor. Keşke yeniden aynı amaçlar etrafında toparlanıp güzel gelecek hayalleri kurabilsek.Çocuklar, gençler can güvenliğinin olduğu, özgür, adil, demokratik bir ülkede yaşama şansına kavuşsalar...

   Sil