2 May 2015

YUNUS EMRE'DEN DEYİŞLERLE...


Zaman zaman yüzyıllar öncesinden söylenmiş ve iz bırakmış sözleri yeniden hatırlamak hafızayı tazelemek gibi. Yunus Emre Anadolu'da yaşamış Tasavvuf ve halk şairi, Türk- İslam Düşünürü olarak biliniyor. Sözleri, şiirleri günümüzde de değerinden hiçbir şey yitirmemiş. İnsan olan herkese karşı fakir-zengin, Hristiyan-Müslüman ayrımı yapmadan engin sevgiyle bağlıdır. Anadolu'da Türkçe şiirin öncüsü olan mutasavvıf ve filozof olarak bilinir.

Yunus Emre'ye kulak vermek iyi geliyor insana...
Çocuklarınıza zengin olmayı değil, mutlu olmayı öğretin.
Böylece hayatları boyunca sahip oldukları şeylerin fiyatını değil, kıymetini bilirler... 
                                                              Yunus Emre                                    
 


İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmez isen, ya nice okumaktır. 
                                                              Yunus Emre

14 yorum:

 1. Ne güzel bir değerdir Yunus Emre..

  YanıtlaSil
 2. Gerçekten öyle. Mevlana, Pir Sultan Abdal'la beraber Anadolu'nun yetiştirdiği değerlerden. Yüzyıllar sonrasında bile saygıyla, hayranlıkla anılıyor.

  YanıtlaSil
 3. yukardaki sözlerin sahibi yunus emre ise eğer onu türk islam kültürünün bir temsilcisi göremeyiz hocam,çünkü ilhan arksel hocanın islam üzerine yazdıklarına bakarsak islamda tarihin hiç bir döneminde hoşgörü olmamış kendi dininden olmayanlar kafir olarak tanımlanmıştır. bence yunus olsa olsa insanlığa yakışır,sevgimle

  YanıtlaSil
 4. Yüzyıllar ötesinden günümüze aynı sadelik ve durulukta aktarılmış sözler. Geçerliliğini hala koruyor. Günümüzde de fakültelerde hakkında tezler hazırlanıyor, araştırma konusu oluyor. Çok yönlü bakıp incelemek, yeni kuşaklara sunmak lazım.
  Dünyanın kabul ettiği bir şair, düşünür, filozof. 1991 yılı Unesco tarafından Yunus Emre'nin doğumunun 750. yılı olarak anılmış. Yunus her şeyden önce "İnsan Yunus" olarak gönüllerde taht kurmuş.

  YanıtlaSil
 5. İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmez isen, ya nice okumaktır. " şu sözü çok daha fazla severim , gerçi Yunus sevilmez mi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O sözü ben de çok severim. O yüzden yazımı onunla bitirdim. Yunus Emre'nin şiirleri, deyişleri eskiden ders kitaplarımızda idi. Her bir deyişi felsefi bir anlatı gibi...

   Sil
 6. Kitabımı aldım. :D Nasıl teşekkür etmeliyim bilemiyorum, gerçekten. Kargo ücretini bari ben ödeseydim, sana böyle zahmet verdiğim için çok üzgünüm ama kitabımı elime aldığımda nasıl mutlu olduğumu da anlatamam.

  "Geriye kalan izlerdir, anılardır, dostluktur. Ve bazen de uzaklardan gelen bir kitap..." öyle gerçekten de ...

  Tekrar tekrar çook teşekkürler ve sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elinize geçmesine çok sevindim.Bazı şeylerin değeri farklı olmalı diye düşünenlerdenim. Parayla ölçülmeyen küçük şeyler mutluluk dağıtıyorsa önemli olan o değil midir? Aynen o sondan bir önceki tırnak içine aldığınız cümlede yazdığım gibi...
   Güzel bir anı olarak saklanması dileğiyle.
   Sevgiler...

   Sil
 7. çok severim yaşam felsefesini..
  ara ara okurum hep iyi gelir bana..
  sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de aynı şekilde düşünüyorum. Öyle yol göstericiler, filozoflar daha sık yetişse...Toplumun nasıl da ihtiyacı var...
   Sevgiyle.

   Sil
 8. Kalpten dökülen sözlerin hiç değeri kaybolmuyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yüzyıllar geçse de o içtenlik, yalınlık kaybolmuyor. Gerçekten yürekten gelmişse değerini yitirmiyor gerçekten...

   Sil
 9. Blgn Kalpten Sevdimi İnsan Bir Kere sever Benim Sevgim budur işte

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yunus Emre de gerçek sevgiyi, kalpten sevmeyi savunuyor.
   (Yorumlarda ad yazılsa daha iyi olur.)

   Sil