12 Tem 2015

KINALI KUZUYorgundu... Bedenen ve ruhen...Hemen yanı başındaki çimenlerin üzerine uzandı. Birden ıslaklığı hissetti. "Sabah yağan çiğden olabilir" diye düşündü. Oysa çok erken de gelmemişti buraya. Uzandığı yerde bir tutam çimen kopardı. Bilinçsizce elinde ovaladı. Eli ıslandı, yeşilin izi çıktı. 

Uzandığı yerde gözlerini kapadı, hayal kurmaya başladı. Ta uzaklardan sesler geliyordu. Otlamaktan dönen hayvanların zil sesi. Arada başlarındaki çobanın onları düzene koyma sesi. Sonra sesler azaldı, uzaklaştı. Ellerini başının üstünde kavuşturdu, gerindi. Düşündü; Bir zamanlar küçükken o da hayvan otlatmaya giderdi. Sanki hayvanlar onun sözünü dinlerdi. Alışıktılar ona. Hepsine ad takmıştı, çağırınca tepki gösterirlerdi. Babası bile şaşırırdı bu dostluğa.

O zamanlar hep hayvanlarla özdeşleştirirdi kendini. O günleri hatırladı; Can arkadaşı, gözdesi kınalı kuzu idi. Boynuna mavi boncuklu kurdele takar, tüylerini parlatır, tarardı. Çok soğuk bir kış günü kınalı kuzu bir kurdun saldırısına uğradı. Sürünün en arkasında kalmıştı. Kurtulamadı, 3 gün sonra kaybettiler onu. Nasıl da ağladı, üzüldü. Çok sıkıntılı zamanlarında kendini "kınalı kuzu" gibi hissetmesi ondandır. 

Uzandığı yerden birden doğruldu. Ta uzaklardan gelen ezan sesini fark etti. "Öğlen olmuş" dedi. Üstündeki otları temizledi, "ekmek pişirilecek" dedi. Artık fırından ekmek almıyorlardı. Babası "düğünün için para biriktirmek gerek" diyordu. Ekmek parası...düğün parası... Demek daha çok bekleyeceklerdi. Ekmeği daha az yeseler daha çok para birikir miydi acaba? 

Bu yıl meyveler de çok para getirmemişti. Şehirde 5-6 liradan satılan meyve burada 1,5-2 liradan alıcı buluyordu. İlacı, gübresi, toplaması, yağmuru, soğuğu... "Evlerinde, rahat köşelerinde bu meyveleri yiyenler bu sıkıntıları bilirler mi acaba?" diye iç geçirdi sessizce. 

Aklına parlak bir fikir gelmiş gibi birden gözleri parladı; "Bu gece çimenlerin üzerine uzansam, gökyüzündeki yıldızları saysam" diye düşündü. "Onca yıldız arasından belki bir yıldız kayar, ben bir dilek tutarım ve dileğim gerçekleşir. Olmaz mı, neden olmasın...?"


22 yorum:

 1. Insan, hiç tam olmuyor zaten.
  Tam olmayı, tamamlanmayı bekleyenler ise hergün sadece biraz daha geç kaldığını hissediyor.
  Beklemek güzel, ummak güzel, ama beklerken de yaşamak daha da güzel.

  YanıtlaSil
 2. Evet, beklerken yaşamak daha güzel sevgili Murat. Beklemenin içinde öyküdeki gibi hayal de var, umut da var.
  Gerçekleşme zamanı farklı belki.

  YanıtlaSil
 3. Umut veren bir hikaye, her şeye, bilinen tüm gerçeklere rağmen umut var ya o çok başka.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umut olmasa ne kalır geriye? İnsanı yarınlara bağlayan, gerçekle buluşturan bir güç gerçekten.

   Sil
 4. ayyyy kıyamam ona ama yaaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kıyamadıklarımızı hep koruyabilsek keşke...

   Sil
 5. Doğanın içinde, kuş sesleri arasında okudum öykünüzü ve birebir yaşadım :)
  Elinize sağlık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğayla baş başa olmak, doğanın sesini dinlemek nasıl da mutluluk verir insana.
   Teşekkür ederim.

   Sil
 6. Azrail denen kurdun kaptığı kınalı kuzumu hatırladım Makbule. Yazdıkların çok etkiledi beni ..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her öyküde hepimiz için gerçeklerle benzeşen bir şeyler var değil mi Sevgili Gülsen Öğretmenim.
   Çevremde gördüğüm ilginç olayları öyküye dönüştürmek beni mutlu ediyor.
   Teşekkür ederim.

   Sil
 7. Çok güzel çok beğendim kaleminize, yüreğinize sağlık ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim.Çevrede etkilendiğini olay ve kişiletden öyküler kurgulamaya çalışıyorum.

   Sil
 8. küçükken minik bir fanusta beslediğim ve uzun süre yaşadıktan sonra ölen balıklarım geldi, çok üzülmüştüm onların ölümüne..
  bir yanda yitirilenler, bir yanda ekmek kavgası bir yanda ışığı sönmeyen umudun sesi nasıl güzel bir armonide buluşmuş..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çocukken değer verdiğimiz pek çok şey sonra da değerini yitiriyor. Yorumunuza teşekkürler .
   Aynen onları vurgulamak istemiştim.
   Sevgiler.

   Sil
 9. cok guzel yaa sonu ozellikle. hatta öyle ki gecen gece ben de yildizlara bakip ah hadi yildiz kaysa simdi demistim:). kinali kuzuya cok uzuldum amaa:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazılar, öyküler hissederek okununca mutlu oluyorum. Kınalı kuzular diğer kuzulara yol gösteriyor. Işıltılı dileklerimiz hep gerçekleşsin.

   Sil
  2. Yazılar, öyküler hissederek okununca mutlu oluyorum. Kınalı kuzular diğer kuzulara yol gösteriyor. Işıltılı dileklerimiz hep gerçekleşsin.

   Sil
 10. bu yazindan son yazimda bahsettim ♥♥♥

  YanıtlaSil