3 Mar 2017

KADINLAR AĞIDI...
Bir kadın haykırdı gecenin sessizliğinde;
Dünyanın çok uzak bir köşesinde,
Okyanuslar ötesinde...
Var gücüyle bağırdı,
Sesi dağlarda yankılandı,
Ama duyuramadı sesini...
Sonra sesler birbirine karıştı,
Çok uzak yörelerden, kentlerden, köylerden kadınlar...
Kimi hasta, yoksul, tek başına,
Kimi bir çocuk gelin, henüz büyümemiş,
Kimi  geçim derdinde, evinde aş yok,
Kimi yalnız,  mutsuz, sevgisiz,
Bir diğeri aşk uğruna can derdine düşmüş...
Sesler birbirine karıştı, 
Acılı  kadınlar korosunda.
Ama kimse duymadı ağıtlarını, feryatlarını
Sessiz çığlıklarına ses veren olmadı.
Oysa tüm dünyada o gün, onların günüydü...

Makbule Abalı.36 yorum:

 1. Yüreğinize sağlık selam ve sevgilerimle..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler Elsa.
   Sağlıklı güzel günler diliyorum.

   Sil
 2. Ülkemizde kadın olmak zor be ya. Allah tüm kadınlara mutlu bir yaşam nasip eylesin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğru, ülkemizde çok zor, ama dünyanın pek çok yerinde öyle.
   Kadınlar mutlu bir yaşamı hak ediyorlar gerçekten.

   Sil
 3. Her gün kaç kadın ağıdı :( Haberlerde yine vardı 31 yaşındaki bir kadının başına gelenler ve onu öldüren kocasının iyi halden cezasının indirilmesi....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayıları azalmıyor, hep artıyor değil mi? Cezalar caydırıcı olmadığı için suçlular daha da cesaretli oluyor.

   Sil
 4. Ah kadın olmak... "Sesi dağlarda yankılandı, Ama duyuramadı sesini..." İşte kadın olmayı özetleyen dizeler. Yüreğine sağlık ablacığım <3

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kadınlar öylesine haksızlıklarla karşılaşıyorlar ki... Onları koruyacak, kurtaracak bir kurum veya kuruluş görmek istiyor insan. Çok teşekkürler İlknur.

   Sil
 5. Yüreğine sağlık arkadaşım. Biz "kadının adı yok" zamanından gelen kuşaktık. Ne yazık ki şimdi kadının kendisi yok, insan sıfatından çıkartılıp dördüncü canlı sıfatına koydular.
  Sevgiyle kal...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten öyle... Aslında kadınlar günümüzden farklı olsa, daha eğitimli, daha güvenli, daha çağdaş, o zaman etki alanları da ne kadar başka olurdu.
   Anlaşılmak güzel gerçekten.Çok teşekkür ederim.
   Sevgiler...

   Sil
 6. Merhabalar.
  "Kadınlar Ağıdı..." başlıklı şiirinizi okudum. Kadınların feryatlarına kulak verildiğini, ancak hiçbir kadın şiddete ve ölüme maruz kalmadığında anlayacağız. Hala ülkemde kadına şiddet uygulanıyorsa, sebepsiz ve gereksiz saçma kıskançlıklar dolayısıyla ölüdürülüyorsa, biz hala bir arpa boyu bile yol alamadık demektir.

  Her erkeğin, anasına duyduğu saygı; tüm kadınlara yansımalıdır.
  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. "Hiçbir kadın şiddete ve ölüme maruz kalmadığında..." Oysa şimdi ne kadar çok değil mi ve ne kadar çaresizler. Gazeteler, TV. haberleri her gün onların haberleriyle dolu. Haklısınız, bu konuda hiç yol alamadık.
   Düşüncenize yürekten katılıyorum.
   Çok teşekkür ederim.

   Sil
 7. Kaleminize sağlık. Bu coğrafyada kadın olmak, çocuk olmak, hayvan olmak, ağaç olmak, insan olmak çok zor. Sözde günümüz yaklaşırken üç beş kişi çıkıp duyar kasacak. Yazık!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canlı olmak, hissetmek, duyarlı olmak zor. Ama İNSAN olarak bizi ayırt eden özelliklerimiz de olmazsa hayat çekilmez olurdu. Sadece bir gün değil her gün duyarlı olunsa keşke.
   Teşekkür ederim. Sevgiler.

   Sil
 8. offff offff Hep aklıma ' Ünzile'
  şarkısı gelir sözler manalı birde ağıt gibi Sezen yorum katınca katıla katıla ağlayasım gelir.
  Sizin şiiriniz de öyle çok etkilendim,bir bağlama eşliğinde ne yakıcı bir türkü olur,kadınların yüreğini farahlatırda,derdine tercüman olur.
  Yüreğine sağlık.Sevgli Makbule!ciğm.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok içimden gelerek, duyarak yazdım sevgili Merih.Önce İNSAN olmanın gerekliliğine inanıyorum, feminist değilim. Ama ülkemizde ve dünyada kadınların pek çoğu öyle kötü durumda ki.İçler acısı. Güçlü güçsüzü eziyor.
   Ünzile şarkısını ben de çok severim. Sezen Aksu'nun yorumuyla daha da güzelleşir.
   Güzel düşüncelerine çok teşekkür ederim.
   Sevgiler.

   Sil
 9. Sessizliğimizde yok oluyoruz:( Nedir bu kadının çektiği:( Kaleminize sağlık... Dünya kadınlar gününüz kutlu olsun... Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne anlamlı bir deyiş, "Sessizliğimizde yok oluyoruz." Kadınları, çocukları anlamaya çalışmak lazım. Bazen öyle çaresizler ki. Kadınların farkındalıklarının artacağı güzel günler diliyorum.
   Sevgilerimle...

   Sil
 10. Gönlünüze sağlık Makbule öğretmenim. Cinsiyet ayrımı yapmadan yaratılanın her şeyden önce insan olduğunu bir idrak edebilseler...Yaratılanı yaradandan ötürü sevmeyi bir bilebilseler.

  Dünya kadınlar günü kutlu olsun. Kucak dolusu sevgiler size.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii hepimiz önce insanız sevgili Sade. Ön yargılarla yola çıkınca hep olumsuz düşünebilir insan.
   Güzel yorumun için çok teşekkür ederim. Hepimiz için yaşanacak daha güzel günler olsun. Gönülden selam-sevgiler.

   Sil
 11. Keşke her gün kadınların günü olsa, sessiz çığlıkları duyulsa da ses verilebilse, el verilebilse.. Ama maalesef bir güne has sembolik bir anmanın ötesine gidilemiyor..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunca cinayet, ayrılık, boşanma, kaza olayından sonra bir gün yetmez değil mi? Gerçekten kadınlar öylesine çile ve acı çekiyorlar ki sadece biraz sevgi ve ilgi bekliyorlar.
   Çığlıklarını duyacak duyarlı insanlara ihtiyaç var.
   Sevgiler...

   Sil
 12. Yüreğinize ve kaleminize sağlık.
  Hala dünyada ve ülkemizde kadınların emeği sömürülüyor ve de Sudan bahaneler yaratılarak öldürülüyor ise demeksizin kadınlar günü kutlaması sadece formalite, sadece bir adet kırmızı gül dağıtılıp boş laflarla oyalamadadır.
  Okyanus ötesinden selam ve sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kadınlar güç gösterisiyle çoğu kez mağdur ediliyor, eziliyorlar. Oysa onlarla birlikte ne güzel işler başarılabilir. Bir gün el üstünde tutup sonra aşağılanmamalı.
   Selam-sevgiler...

   Sil
  2. Sevgili Makbule hanım sayfanıza döndüğümde bıraktığım yorumun bir kelimesi yanlış kullanmış olduğumu gördüm "demeksizin" ifade etmek istediğim "demek istediğim " olacaktı düzeltir yanlış anlaşıldımsada özür dilerim.
   Sevgiler.

   Sil
  3. Böyle duyarlı, anlayışlı arkadaşlarıma içten selam-sevgiler.
   Estağfurullah.

   Sil
 13. Sevgili Makbule Öğretmenim; Her geçen gün kıymetinin daha çok bilinmesini beklediğimiz KADINLARIMIZ maalesef hızla sayıları her ay onlarca artarak horlanıyorlar, şiddet görüyorlar, öldürülüyorlar.
  Bu içleri acıtan gönül yangınlarımızı yine ne güzel anlatmış ve vurgulamışsınız. Elinize ve yüreğinize sağlık. Günü, gündemi ve önemi olan günleri sizin kaleminizden izlemek benim herzaman ilgimi çekmekte, heyecanlandırmakta ve tüm yazılarınızı merakla beklemekteyim. Sizin yazılarınıza naçizane yorumda bulunmak da beni çok mutlu ediyor. Çünkü her zaman büyük bir incelikle yorumları da yanıtlıyorsunuz. Onları okumak ayrı bir keyif. Ancak bazen nasıl başarıyorum bilemiyorum ama yaptığım yorumu aktarırken yaptığım bir hata nedeniyle yazı sisteme girmeyip kayboluyor. Bu yazınızdan önce yaptığım iki yazı böylece gitti. Çok uzun yazdığım ve önceden kaydetmediğim yazıları tekrarlayamadım. Umarım bunu ulaştırabilirim. Sevgi, saygı ve dostlukla daima.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blog sayfalarımda yorumlarınızı görmek çok büyük mutluluk sevgili Necla Öğretmenim. Güzel ifadenizle, nazik deyişlerinizle yazdığınız her cümle benim için çok çok anlamlı inanın. Kaybolan yorumlarınıza üzüldüm. Ama aynı durumu zaman zaman ben de yaşıyorum. Bloglar giderek düzeliyor.
   Başarabildiğim ölçüde gündemi izlemeyi seviyorum.Sizin bu güzel beklentiniz beni daha çok teşvik etti.
   Ülkemiz ve dünya kadınlarının hak ettikleri gibi daha güzel bir ortamda, çok daha iyi koşullarda yaşamaları, hepimizin ortak dileği biliyorum. Umarım daha çok kadın-anne-eş-kardeş harcanmadan her şey düzene girer.
   Bu güzel-anlamlı yorumunuz için tekrar çok teşekkür ediyorum.
   Gönülden sevgilerle... Her zaman dostça...

   Sil
 14. Anlatımı bu denli gerçek şiir emeğine sağlık hep sessiz çığlık içinde yaşanmışlıklar bir an önce bitirilmeli diye düşünüyorum.Selamlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her gün gazetelerde, TV. kanallarında onca olumsuz haber okuyoruz, izliyoruz. Gerçekleri yazmaya çalıştım. Dünyada da yoksul ülkelerde durum pek değişmiyor. Bu olumsuzlukların bitmesi gönülden dileğimiz.
   Selam-sevgiler.

   Sil
 15. Şiir duyguların zirve yaptığında dökülür dizelere. O kadar güzel yazmşsınız ki...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Duygularımı, düşüncelerimi şiirle aktarmayı da çok seviyorum. Şiir, tam duygulara tercüman oluyor gibi geliyor bana.
   Çok teşekkür ederim.
   Sağlıkla...

   Sil
 16. türkiyede kadın olmak ne zor ama de miiii bir dee :)

  YanıtlaSil
 17. O zor yaşamların altında yatan öyle çok neden var ki. Keşke olumsuz davranışlar değiştirilse, zorluklarda yardımcı olunsa.
  Selamlar.

  YanıtlaSil
 18. Bu şiiriniz etkileyiciydi, efendim, kaleminize sağlık!..

  YanıtlaSil