28 Nis 2016

ARKADAŞIM BADEM AĞACIAziz Nesin'i hep yazılarıyla anarız. Oysa az da olsa ne güzel şiirleri de var. "Badem Ağacı" da bunlardan biri. Bazı yörelerimizde beklenmedik zamansız soğukların çiçek açmış ağaçları hırpaladığı bugünlerde, Aziz Nesin'i bu güzelim şiiriyle bir kez daha anmak istedim...

ARKADAŞIM BADEM AĞACI

Sen ağaçların aptalı
Ben insanların
Seni kandırır havalar
Beni sevdalar
Bir ılıman hava esmeye görsün
Düşünmeden gelecek kara kış...
Açarsın çiçeklerini...
Bense hayra yorarım gördüğüm düşü...
Bir güler yüz bir tatlı söz...
Açarım yüreğimi hemen
Yemişe durmadan çarpar seni kara yel
Beni kara sevda 
Hem de bilerek kandırıldığımızı
Kaçıncı kez bağlanmışız bir olmaza
Koş desinler bize şaşkın
Sonu gelmese de hiçbir aşkın
Açalım yine de çiçeklerimizi
Senden yanayım arkadaşım
Havanı bulunca aç çiçeklerini
Nasıl açıyorsam yüreğimi
Belki bu kez kış olmaz
Bakarsın sevdan düş olmaz
Nasıl vermişsem kendimi son sevdama
Vur kendini sen de bu güzel havaya...

Aziz NESİN 


24 yorum:

 1. Bu şiiri bilmezdim. İyi ki paylaştınız, çok beğendim. Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısınız, yıllardır Aziz Nesin'in öyküleri bilinir, şiirleri pek bilinmez. Çok sevdiğim, güzel bir şiiri.

   Sil
 2. Aziz Nesin'in hem şiirlerini hem de trajikomik/mizah roman ve öykülerini severim.
  Bu anlamlı ve gündeme uygun şiir için teşekkür ederim.
  Esen kalın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aziz Nesin'in tekrar tekrar okuduğum roman ve öyküleri her okuyuşta daha da anlamlı gelir. Ülke sorunlarını ince bir mizah anlayışıyla ne güzel dile getirir.

   Mehmet Bey, önce kitap değerlendirmenizi sonra yorumunuzu okudum. Güzel bir sürpriz oldu benim için. Gerçekten mutlu oldum. Bildiğimiz objektif bakış açınızla, edebi dilinizle eleştirileriniz benim için iyi bir yol gösterici olacak.Yorumumu sonra yazacağım.Çok teşekkür ederim.
   Sağlıklı günler dilerim.

   Sil
  2. Ne demek Makbule hanım, elbette kendi mütevazi görüşlerimi de yazacağım. Ama bilmenizi isterim ki, uçsuz bucaksız bir deryanın içerisinde yüzmekteyim. Niye daha önce edinip okumadım diye hayıflanmaktayım. Birkaç gün içinde tamamını hazırlayıp, vereceğimi umuyorum. Ailenize selam ve sevgilerimle...

   Sil
  3. Çok teşekkür ederim.Estağfurullah.Bir kitap hazırlığı içinde olduğunuzu biliyorum, benim kitabımı yazın okursunuz diye tahmin ediyordum.Beklemediğim bir zamanda tam bir sürpriz oldu. Sevindim, mutlu oldum. Tekrar teşekkürler.
   Ailenize ve size esenlikler dilerim.

   Sil
 3. Nasıl güzel bir şiirmiş.......paylaştığınız için ben de teşekkür ederim.
  Yalnız üzüldüm şöyleki: ben şiiri okurken tam haber saatine denk gelip sokak kavgası gibi meclis kavgalarının eşlik etmesi.........

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şiir de bana çok anlamlı gelir. Aslında bazen şiir diliyle konuşabilsek ne kadar iyi olur. Ortam da gerginlikten kurtulur. Haberleri ve o inanılmaz görüntüleri ben de izledim. Yetişkin insanlar kadın-erkek bakmaksızın birbirlerini hastanelik ediyorlar. Büyük ihtimalle çocuklar da o saatlerde televizyon karşısındalar. Utanç tablosu adeta...
   Şiire tam-tam'lar eslik etmiş. Oysa yumuşak bir müzik nasıl da yakışırdı.

   Sil
 4. Seçtiğiniz şiir ne de iyi geldi..

  YanıtlaSil
 5. Nazım'ın en sevdiğim şiirlerinden. Her okuduğumda boğazımda bir düğüm.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aziz Nesin'in yalın, sade, anlamlı bir şiiri. Ben de çok severim. İnsanı duygulandırır gerçekten. Özünde çok şey anlatıyor.
   Sevgiyle.

   Sil
 6. Merhaba,

  Aziz Nesin'i öyküleriyle daha çok biliyorum. Bu şiiri bir yerde okusam onun yazdığını düşünmezdim. Paylaşımınız sayesinde onunla ilgili bir şey öğrenmiş oldum, teşekkürler.

  Renkli günler!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   İlk okuduğumda ben de öyle düşünmüştüm. Paylaşımın böyle güzel bir yanı var. Öğrendiğim her yeni bilgi beni de mutlu ediyor.
   Ben teşekkür ederim. Sağlıklı, mutlu günler.

   Sil
 7. çok beğenirim şiirlerini de :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de. Bu şiirini ayrıca severim, badem ağacıyla insanı ne güzel bağdaştırır.

   Sil
 8. Açalım yine de çiçeklerimizi :)

  Ah, okuduğum her satırında Aziz Nesin 'i daha da çok seviyorum :)

  YanıtlaSil
 9. Gerçekten, her bir dizesi ayrı bir anlam yüklü.Küskünlük, karamsarlık olmadan dünyaya bakışı ne güzel vurguluyor.

  YanıtlaSil
 10. Bu güzel şiiri paylaşmanız çok iyi olmuş Aziz Nesin in kitaplarını severim biraz çocuklara hitap edsede şimdiki çocuklar harika , ah biz eşekler severek bir kaç defa okuduğum kitaplar arasındadır konuları mizahi tarzda vurgulu anlatımı okumada sürükleyici etki oluyor.Sevgi il kalın

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok üretken bir yazardı. Yetişkinler için olduğu kadar çocuklar için de mizah diliyle eğitici, düşündürücü kitaplar yazmış. Ben de kitaplarını çok severek defalarca okumuşumdur.
   Sevgiler.

   Sil
 11. Sevgili Nesin badem ağacı şiirinde sanki kendini anlatır çocuk ruhlu dev adam,çok saygıdeğer, çok severim,Vakıf denince o gelir akla (ADAM GİBİ ADAM VAKIF ) Çocuk yetiştirir badem,çicek,arı,kelebek gibi.Öğrense keşke bazıları alsa örnek olsa adam gibi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben bazen yakınlarıma;"Hepimiz birer badem ağacıyız." derim. Kırılan, incinen insanları öyle güzel vurgulamış ki. "Çocuklar Köyü"nü matematik Profesörü oğlu Ali Nesin yaşatıyor. Bazı değerlerimiz çok erken gittiler.
   Sevgiler.

   Sil
 12. Aziz Nesin'in anlam yüklü şiiri.. ne de iyi geldi - malum gündemden dolayı!- içim/izdeki bir alçalıp bir kabaran duygularımıza.. 'Açalım yine de çiçeklerimizi' (...) 'Vur kendini sen de bu güzel havaya...' demiş ya usta, en iyi çare bu olsa gerek..Aziz Nesin'i saygıyla anıyorum. Ruhu şad olsun. Aziz Nesin'in bu güzel şiiri için, teşekkürler Makbule Öğretmenim..İyi pazarlar dilerim. Sevgilerle..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Soğuk vursa da bahar çiçeklerine pes etmeden bir başka baharı sabırla beklemek lazım herhalde. Bazen anlamlı bir şiir, bazen güzel bir yazı duygularımıza tercüman oluyor. Onca sıkıntı, gürültü-patırtı arasında içimize bir tutam mutluluk yüklüyor.
   Bu güzel yorum için asıl ben teşekkür ederim.
   Güzel bir hafta diliyorum. Sevgiler.

   Sil